Antibiotika-assosiert kolitt er kolitt (tykktarmsbetennelse) hos pasienter som får eller har fått antibiotikabehandling. Kan utløses av de fleste antibiotika og er mange steder et økende problem. Eldre mennesker rammes oftest. I de fleste tilfeller skyldes kolitten toksiner produsert av bakterien Clostridium difficile. Antibiotikabehandlingen som pasienten har fått, har forandret og redusert den normale bakteriefloraen i tarmen slik at C. difficile har fått anledning til å formere seg og produsere toksiner.

Sykdomsbildet preges av diaré, feber og magesmerter, og diagnosen stilles vanligvis ved at man påviser C. difficile-toksin i pasientens avføring.

I første omgang består behandlingen i å ta bort det antibiotikum som har utløst problemet, dersom det er mulig. Pasienten tilføres væske og elektrolytter for å erstatte tapet i avføringen. Mange pasienter trenger i tillegg behandling med et antibiotikum som er virksomt mot C. difficile. Til tross for disse tiltak, vedvarer diareen hos enkelte pasienter, og da har enkelte valgt å installere normal tarmflora fra en annen person i pasientens tarm for å gjenopprette en tilnærmet normal bakterieflora. Operativ fjerning av tykktarmen har vært nødvendig i noen få tilfeller.

Foreslå endringer i tekst

Foreslå bilder til artikkelen

Kommentarer

Har du spørsmål om eller kommentarer til artikkelen?

Kommentaren din vil bli publisert under artikkelen, og fagansvarlig eller redaktør vil svare når de har mulighet.

Du må være logget inn for å kommentere.