Stimulering av beta-2-reseptorer fører til flere fysiologiske responser, deriblant utvidelse av blodårer (vasodilatasjon) og bronkiedilatasjon via avslapning av muskulaturen rundt bronkiene.
Effektene på bronkiene utnyttes i behandling av lungesykdom, for eksempel astma. Andre tilleggseffekter er mukociliær transport, redusert karpermeabilitet og hemming av mediatorfrigjøring fra mastceller og basofile granulocytter.
Beta-2-reseptorer finnes i bronkiene, men også i hjertet, spesielt i sinusknuten. Stimulering av beta-2-reseptorer sammen med stimulering av beta-1-reseptorer gir effekter på hjertets funksjoner (kontraksjon, relaksasjon, pulsfrekvens, ledningshastighet). Virkningen på hjertet er liten ved bruk av beta-2-agonister i terapeutiske doser.
Sammenliknet med noradrenalin som har relativt liten effekt på beta-2-reseptorer, har adrenalin større effekt på beta-2-reseptorer i forhold til beta-1-reseptorer.
Kommentarer
Kommentaren din publiseres her. Fagansvarlig eller redaktør svarer når de kan.
Du må være logget inn for å kommentere.